niedziela, 2 czerwca 2013

Konik Polski w mazurskiej mgle

Te fantastyczne, przyjazne stworzenia to obecnie jeden z nieodzownych elementów krajobrazu mazurskiego. Koniki polskie to nasz rodzimy skarb wywodzący się od dzikich koni wschodniej Europy, zwanych tarpanami. Jest to prymitywna rasa nazywana w literaturze również konikami leśnymi.

Konie te na przestrzeni wieków kilkakrotnie były zagrożone wyginięciem, jednak ostatecznie zwyciężyły tę walkę i obecnie możemy je podziwiać w prywatnych hodowlach m.in. na mazurskich łąkach.
 
 
Popularność konika polskiego systematycznie wzrasta, do czego przyczyniają się różne imprezy propagujące tę rasę, tj. Tarpaniada w Sierakowie, Piknik z konikiem polskim w Jaśle, Weekend z konikiem polskim w Popielnie,  Bazyliada w Pilchowicach, Konikoniada w Zaciszu czy Święto Konika Polskiego w Wojnowie.

Ja osobiście polecam to ostatnie, w Wojnowie k. Rucianego Nidy.

 
 
 
 
 
 
 
 

2 komentarze:

  1. To bardzo dobra pora na przypomnienie o tych miłych stworzeniach. Wakacje, Mazury, Wojnowo i Sławek ze swoimi ukochanymi Konikami - warto pooddychać tą atmosferą. Nie każdy ma to na wyciągnięcie dłoni tak jak Ty, za to każdy może je podziwiać na Twoich ślicznych zdjęciach. Koń, jaki jest, każdy widzi ale te Koniki mają szczególny urok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sister, śliczności porobiłaś. Piękny klimacik tych zdjęć. Jeszcze bardziej tęskni mi się za Mazurami.

    OdpowiedzUsuń